هانیه توسلی
/

۶ ماه حبس تعلیقی و جریمه نقدی برای هانیه توسلی

هانیه توسلی، بازیگر سینما در ایران به اتهام «تشویش اذهان عمومی با انتشار مطالب خلاف واقع» به شش ماه زندان و ۱۵ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده که اجرای حکم حبس تا سه سال تعلیق شده است.

خواندن این مطلب 3 دقیقه طول میکشد.

مریم کیان‌ارثی، وکیل هانیه توسلی، در حساب خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر) نوشته «رای شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب مربوط به موکل خانم هانیه توسلی ابلاغ شد.»

به نوشته خانم کیان‌ارثی، بر اساس این رای، هانیه توسلی «بابت انتشار مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و پرداخت ۱۵ میلیون تومان جزای نقدی محکوم که اجرای حبس به مدت ۳ سال معلق گردید».

هانیه توسلی در حمایت از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد تهران و همچنین جنبش «زن، زندگی، آزادی» با انتشار پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، از سیاست‌های حکومت در مورد پوشش زنان انتقاد کرده بود.

خانم توسلی همچنین روز ۲۵ شهریور و در آستانه سالگرد جان باختن مهسا امینی، به مدت یک روز بازداشت و سپس با قرار کفالت آزاد شد.

جلسه محاکمه خانم توسلی در دادگاه انقلاب تهران روز ۱۵ آبان و بعد از انتشار پست‌هایی در مورد مرگ آرمیتا گراوند برگزار شد.

دادستان تهران پیش از این به خاطر «انتشار مطالب خلاف واقع و بدون سند» درباره واکنش‌ها به مرگ آرمیتا گراوند، علیه چند بازیگر و کارگردان و فعال رسانه‌ای اعلام جرم کرده بود.