ناو فرانسوی

ناو فرانسوی «دو پهپاد حوثی‌ها» را رهگیری و منهدم کرد

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، بامداد روز یکشنبه اعلام کرد، یک ناو نیروی دریایی فرانسه در دریای سرخ دو پهپاد شبه نظامیان حوثی را رهگیری ومنهدم کرد.

خواندن این مطلب 6 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز، سنتکام می‌گوید ناو فرانسوی لانگودوک در سواحل یمن این دو پهپاد را که از داخل خاک یمن به پرواز درآمده بودند هدف قرار داد.

طبق اعلام ارتش فرانسه، این پهپادها از استان الحدیده یمن پرتاب شده و مستقیم به سمت نیروهای فرانسوی در حرکت بودند.

یحیی سریع، سخنگوی شبه‌نظامیان حوثی یمن، روز شنبه به همه شرکت‌های کشتیرانی درباره همکاری با اسرائیل هشدار داد و گفت که «در صورتی که غذا و داروی مورد نیاز غزه تامین نشود»، همه کشتی‌های عازم اسرائیل در دریای سرخ هدف حمله این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی قرار خواهند گرفت.

سخنگوی حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۸ آذر گفت: «در صورتی که غذا و داروی مورد نیاز غزه تامین نشود، همه کشتی‌هایی که در دریای سرخ عازم بنادر اسرائیل باشند، صرف نظر از ملیت آن، هدف نیروهای مسلح ما قرار خواهند گرفت.»

از زمان آغاز جنگ غزه در ۱۵ مهرماه، حوثی‌های مورد حمایت ایران چندین کشتی‌ در دریای سرخ را هدف قرار داده‌اند. حوثی‌ها در حمایت از فلسطینی‌ها همچنین چندین حمله موشکی و پهپادی به اسرائیل انجام داده‌اند که ناکام مانده است.

در آخرین موارد از حملات، حوثی‌ها یکشنبه گذشته سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی را مورد هدف قرار داده و مدعی شدند که به دو کشتی اسرائیلی شلیک کرده‌اند. اسرائیل هرگونه ارتباط با این کشتی‌ها را تکذیب کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هم ۱۶ آذرماه گفت٬ حملات پهپادی و موشکی شبه نظامیان حوثی با حمایت و کمک‌های نظامی ایران صورت می‌گیرد.

با افزایش حمله‌های حوثی‌ها در دریای سرخ، وزارت خزانه داری آمریکا پنج‌شنبه ۱۶ آذر، ۱۳ فرد و نهاد را به دلیل تامین مالی حوثی‌های یمن از طریق فروش محصولات ایرانی تحت حمایت سپاه پاسداران تحریم کرد.

بر اساس اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، این افراد تحت نظارت سعید الجمال، تسهیل‌کننده مالی حوثی‌ها و سپاه پاسداران، از طریق شبکه پیچیده‌ای از صرافی‌ها و شرکت‌ها، پول ایران را به شرکای شبه‌نظامیان حوثی می‌رسانند.

این تحریم‌ها پس از افزایش حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌رانی تجاری و همچنین اهدافی در اسرائیل صورت گرفته است.

حوثیان یمنی مورد حمایت جمهوری اسلامی در هفته‌های پس از آغاز جنگ در غزه، موشک‌ها و پهپادهایی را به سمت شهر ساحلی ایلات در جنوب اسرائیل شلیک کردند. این شبه‌نظامیان به چند کشتی‌ باری و یک نفت‌کش مرتبط با شرکت‌های اسرائیلی نیز حمله کردند.