صادق بوقی
/

واکنش ضرغامی نسبت به برخورد با «صادق بوقی»/ حمایت مردمی با انتشار ویدیوهای رقص و آواز

به دنبال مسدود شدن صفحه اینستاگرام یک شهروند ساکن رشت، معروف به «صادق بوقی» به دلیل رقص و آواز در بازار رشت، شماری از مردم در شهرهای مختلف ایران از او حمایت کردند و ویدیوهایی از خواندن و رقصیدن خود شبیه به ویدیوی او منتشر کردند. وزیر گردشگری نیز نسبت به این برخورد قضایی واکنش نشان داد.

خواندن این مطلب 7 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز، عزت‌الله ضرغامی، وزیر گردشگری جمهوری اسلامی در اظهاراتی به برخورد با «صادق بوقی»، مرد ساکن رشت که ویدیویی از او در حال آواز و رقص در خیابان بطور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود، اشاره کرده است.

آقای ضرغامی گفته است: «اگر کسی یا پیرمردی در یک بازار شادی کرد و فولکلور خواند و دوتا شعر محلی خواند اگر در مقطع ایام‌الله و ۲۲ بهمن باشد می‌گوییم آفرین! در راستای انقلاب اسلامی شادی می‌کند و تشویق می‌کنیم، اما اگر در آن مقطع زمانی نبود، همان شادی از نظر ما متهم است. ببینید ملاک‌های ما چندگانه است.»

او گفته است: «چیزهایی که گاهی معرفی می‌کنند دین نیست. یکی از کارهای دین انبساط روحی، شادی و نشاط است. امروز شادی را مبتنی بر ویژگی‌های اسلامی می‌خواهیم تعریف کنیم».

صادق بوقی که تا پیش از این به واسطه ویدیوهایش مشهور بود، اکنون با مسدود شدن اینستاگرامش پرطرفدارتر هم شده و موجی از حمایت‌ها از او در شهرهای مختلف ایران به راه افتاده است.

صادق بوقی در واکنش به توقیف صفحه اینستاگرامش گفت: «فقط شادی مردم را می‌خواهم، می‌خواهم با کارهایم روحیه‌شان عوض شود. ۷۰ سال سن دارم و ایران را هم دوست دارم.»

یکی از ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی جمعی از دختران جوان را نشان می‌دهد که در حمایت از صادق بوقی با آهنگ او به شادی مشغول هستند.

ویدیوی پربازدید دیگر از جمعی از مردم در بازار ماهی‌فروشان ساری است که همچون صادق بوقی مشغول به خواندن و شادی هستند.

روزنامه هم‌میهن در شماره روز یکشنبه ۱۹ آذرماه خود، در مطلبی با عنوان «چرا گلزار آری، صادق بوقی نه؟» نوشت: «چرا محمدرضا گلزار با منش و شمایل خاص خودش در صداوسیمایی که تاب یکی مثل رضا رشیدپور را هم نداشت، به صدر می‌نشیند ولی جلوی بالا و پایین ‌پریدن صادق بوقی در کف بازار رشت گرفته می‌شود و بیش از ۱۰ نفر دستگیر می‌شوند؟»

به نوشته هم‌میهن این سیاست معنایش این است که حکومت می‌گوید ما تشخیص می‌دهیم کدام سلبریتی و چهره مشهور اجازه حضور در صدا و سیما داشته باشد و «کدام بالا و پایین پریدن، عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند و کدام نه».

این روزنامه در پایان تاکید کرده: «این کلیت واحد صریح و بدون تعارف در حال ارسال پیامی به همه است: آن زمان باید برقصی که من بگویم. آن هم به مردمی که بارها نشان دادند این حجم از حضور در همه ابعاد زندگی‌شان را بر نخواهند تابید.»

بر اساس گزارش‌ها، صادق بوقی به دادگاه احضار شده است وهمچنین با دستور قضایی صفحه اینستاگرام او هم مسدود شده است.

‌‌مسدود شدن صفحه اینستاگرام «صادق بوقی» موجب شد تعداد زیادی از مردم در شهرهای مختلف ایران با انتشار کلیپ‌هایی از خواندن و رقصیدن مانند او، با این اقدام حکومت ایران مخالفت کنند و این حکومت را «دشمن شادی مردم» بخوانند. ‌