هواپیمایی ایران
/

درخواست نمایندگان آمریکا برای ممنوع شدن دسترسی خطوط هواپیمایی ایران به فرودگاه‌های اروپا و کشورهای عضو ناتو

کیت سلف نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت تگزاس، طرحی ارائه داده که طبق آن از اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواسته شده خطوط هواپیمایی جمهوری اسلامی را به علت همکاری با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پشتیبانی از تروریسم تحریم کنند و اجازه دسترسی آنها به فرودگاه‌های خود را ندهند.

خواندن این مطلب 8 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز، این نماینده تأکید کرده جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های نیابتی بطور عمده از غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی به عنوان «سپر انسانی» برای عملیات تروریستی استفاده می‌کنند و به کار گرفتن ایرلاین‌ها و هواپیماهای غیرنظامی و فرودگاه‌ها بخشی از تاکتیک آنهاست.

وی می‌گوید: «به همین دلیل است من طرح قطعنامه‌ای را ارائه کردم تا از اتحادیه اروپا و ناتو بخواهم شرکت‌های هواپیمایی ایرانی را که شریک تروریسم هستند، تحریم و از دسترسی آنها به فرودگاه‌های خود ممانعت کنند».

در این طرح آمده جمهوری اسلامی بزرگترین حامی تروریسم دولتی در جهان است و از خطوط هوایی خود برای گسترش تروریسم بهره‌برداری می‌کند. در این طرح به شرکت‌های «ماهان ایر»، «ایران ایر» و «فارس ایر قشم» اشاره شده که در ارسال پهپاد به روسیه نقش دارند.

در این طرح دو حزبی که به امضاء دست‌کم ۱۲ نفر از نمایندگان رسیده است آمده این سه شرکت‌ هواپیمایی وقتی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اقدام به سرکوب مردم می‌کرد برای آن رژیم سلاح و نیرو ارسال می‌کردند اما همزمان به بسیاری از فرودگاه‌های کشورهای اروپایی و قفقاز نیز پرواز داشتند.

کیت سلف در این طرح همچنین هشدار داده فرودگاه‌هایی که به این خطوط هوایی تحریم شده اجازه فرود می‌دهند، با این خطر مواجه‌اند که ابزار ممنوعه‌ای را که در جنگ‌ها و حمله‌های تروریستی مورد استفاده قرار می‌گیرند، وارد تأسیسات خود کنند.

این نمایندگان پیشتر در هفتم نوامبر ۲۰۲۳ خطاب به جیمز کلورلی وزیر خارجه وقت بریتانیا که در حال حاضر مسئولیت وزارت خارجه کشور را بر عهده دارد نوشته‌ بودند «به نمایندگی از دو حزب آمریکا در همبستگی با اوکراین در مقابل تهاجم روسیه که جمهوری اسلامی با ارائه پهپادهای انتحاری از آن حمایت می‌کند خواستاریم که پرواز هواپیماهای ایران به فرودگاه «هیثرو» لندن را ممنوع کنید.»

آنها تأکید کرده‌اند پرواز هواپیماهای «ایران ایر» به لندن برای آنها درآمدهایی ایجاد می‌کند که به مأموریت ممنوعه آنها یعنی انتقال تسلیحات به سایر کشورها کمک می‌کند از جمله تأمین تسلیحات برای تقویت ماشین جنگی روسیه در مقابل اوکراین.

شواهد و مستندات نشان می‌دهد که اغلب خطوط هواپیمایی ایران با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری‌های غیرقانونی دارند و انواع راکت و موشک و قطعات مربوط به پهپادهای انتحاری و تهاجمی و کالاهای الکترونیک با مصارف نظامی را به روسیه و سایر کشورها منتقل می‌کنند.

فرماندهان سپاه پاسداران همکاری شرکت‌های هواپیمایی ایران با نیروهای مسلّح برای جابجایی تسلیحات و مهمات را پنهان هم نمی‌کنند. محمود چهارباغی فرمانده توپخانه سپاه در سوریه ششم مهرماه ۱۳۹۸ در یک سخنرانی اعلام کرد که هواپیمایی ماهان تسلیحات به دمشق حمل می‌کرد.

کاپیتان امیر اسداللهی یکی از خلبانان شرکت هواپیمایی «ماهان ایر» خرداد ۱۳۹۹ در یک مصاحبه گفت،‌ که در سال ۹۲ طی پروازی که قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران نیز سوار آن بوده به همراه ۲۰۰ مسافر «هفت تُن بار ممنوعه» به سوریه منتقل کرده است.

بیشترین پروازهای مسافربری ایرلاین‌های ایرانی به ترکیه است که عضو ناتو است.