کشتی
//

حمله سایبری آمریکا به کشتی ایرانی مظنون به جاسوسی

شبکه ان‌بی‌سی نیوز به نقل از سه مقام آمریکایی گزارش داد که دولت این کشور اخیرا علیه یک کشتی ایرانی در دریای سرخ و خلیج عدن که مشغول جمع‌آوری اطلاعات درباره کشتی‌های باری بود یک حمله سایبری انجام داده است.

خواندن این مطلب 5 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز به نقل از ان‌بی‌سی این عملیات سایبری یک هفته پیش به عنوان بخشی از واکنش دولت بایدن به کشته شدن سه سرباز آمریکایی در اردن انجام شد.

روزنامه نیویورک تایمز هم به نقل از یک مقام آمریکایی که از او نام نبرد گزارش مشابهی منتشر کرد.

آن سه سرباز اواخر ماه قبل در حمله پهپادی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در عراق علیه یک پایگاه آمریکا در شمال اردن کشته شدند. در آن حمله ده‌ها سرباز دیگر مجروح شدند که حمله تلافی‌جویانه آمریکا به نقاطی در عراق و سوریه علیه «مواضع وابسته به سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان نزدیک به آن» را به دنبال داشت.

ان‌بی‌سی گزارش داد که عملیات سایبری با هدف محدود کردن توانایی کشتی ایرانی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با شبه‌نظامیان حوثی یمن انجام شد.

پیشتر در روز پنجشنبه یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها، گفت که این گروه موشک‌هایی را به سوی کشتی بریتانیایی «لیکاویتوس» در خلیج عدن شلیک کرده‌اند.

فرماندهی مرکزی آمریکا هم گفت که در روز چهارشنبه چهار حمله هوایی علیه مواضع حوثیها در یمن انجام داده است. سنتکام روز پنجشنبه همچنین اعلام کرد که «یک محموله تسلیحاتی دیگر از ایران را به مقصد یمن» رهگیری کرده است.

برد کوپر، معاون فرمانده سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، به سی‌بی‌اس نیوز گفت سپاه در یمن حضور دارد و علاوه بر ارائه مشاوره نظامی، اطلاعات اهداف مورد نظر برای حمله‌ها در دریای سرخ را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد.

کاخ سفید می‌گوید که ایران مشارکتی گسترده در طراحی عملیات علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ دارد. آمریکا از جمله گفته است که اطلاعات تجسسی که جمهوری اسلامی ایران در اختیار حوثی‌ها گذاشته نقشی حیاتی در هدف گرفتن این کشتی‌ها داشته است.

روزنامه وال استریت ژورنال در ماه دسامبر به نقل از مقام‌های غربی نوشت که ایران با یک شناور تجسسی به حملات حوثی‌ها کمک می‌کند.

پیش از این سنتکام اعلام کرده بود نیروهای آمریکایی در روز ۲۸ ماه میلادی ژانویه محموله تسلیحات پیشرفته ایران را که با یک کشتی در دریای عرب عازم مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن بودند، توقیف کردند.

این محموله شامل قطعات بالستیک موشک بوده است.