شهرزاد همتی
/

اعلام جرم دادستانی تهران علیه یک خبرنگار به اتهام «حمایت» از چهار شهروند اعدام‌شده

دادستانی تهران علیه یک خبرنگار به علت انتشار «محتوایی در حمایت» از چهار شهروند کُرد اعدام‌شده اعلام جرم کرده است.

خواندن این مطلب 5 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز، طبق اخبار منتشرشده در رسانه‌های حکومتی، دادستانی تهران «شهرزاد همتی» دبیر اجتماعی روزنامه شرق را «حامی تروریست» خوانده و علیه او اعلام جرم کرده است. این اقدام در پی انتشار متنی علیه اعدام در شبکه اجتماعی این روزنامه‌نگار صورت گرفت.

صبح روز نهم بهمن ۱۴۰۲ رسانه‌های حکومتی از جمله خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه خبر دادند که چهار زندانی سیاسی کرد، اعدام شدند. چند ساعت بعد و در پی تشدید واکنش‌ها به انجام حکم اعدام این زندانیان سیاسی، هواداران جمهوری اسلامی با انتشار استوری شهرزاد همتی به او حمله کردند.

این نهاد قضایی روز دوشنبه ۹ بهمن‌ اعلام کرد: «برای فرد مورد اشاره پرونده قضایی تشکیل شده و در مهلت قانونی مقرر باید نسبت به محتوای منتشره نزد مقام قضایی از خود دفاع کند.»

دادستانی تهران هیچ اطلاعاتی در مورد این خبرنگار ارائه نکرده است.

اما خبرگزاری فارس،‌ نزدیک به سپاه پاسداران، مدعی شده که منظور دادستانی، شهرزاد همتی، دبیر اجتماعی روزنامه شرق است.

این خبرگزاری تصویری از استوری صفحه اینستاگرام منسوب به خانم همتی را نیز منتشر کرده که در آن نوشته شده است: «خوابم نمی‌بره … یعنی چند دقیقهٔ دیگه چهار نفر از ما کم می‌شن؟»

با وجود درخواست‌های نهادهای مدافع حقوق بشر برای توقف اجرای حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کرد، خبرگزاری قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که محمد فرامرزی، محسن مظلوم، وفا آذربار و پژمان فاتحی سحرگاه ۹ بهمن اعدام شدند.

خبرگزاری میزان مدعی شده است که این چهار نفر تابستان پارسال با همکاری اسرائیل قصد بمب‌گذاری در اصفهان را داشتند، اما خانواده‌های این زندانیان اتهامات را رد کرده‌اند و نهادهای مدافع حقوق بشر با اشاره به پنهانی بودن تمامی مراحل قضایی، حکم اعدام را ناعادلانه خوانده‌اند.

اعدام این چهار شهروند کرد با واکنش گسترده فعالان سیاسی و مدنی و نیز نهادهای حقوق بشری روبرو شده است.