کشته و زخمی شدن دست‌کم ۴۳ کولبر در مرز بانه دو هفته پس از سفر ابراه‍یم رئیسی

در حالی که دو هفته از سفر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی به شهر بانه در کُردستان می‌گذرد، خشونت نیروهای مسلح علیه کولبران افزایش یافته است و در این مدت زمان دست‌کم ۴۳ کولبر کشته و زخمی شده‌اند.

خواندن این مطلب 5 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز به نقل از سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، با زخمی شدن شش کولبر دیگر تنها طی دو هفته دست‌کم ۳ کولبر در مرزهای بانه کشته شده و ۴۰ کولبر دیگر نیز زخمی‌شده‌اند.

سروان مهدی محمدی در بیشتر این موارد دستور شلیک به سوی کولبران را صادر کرده است.

بر اساس این گزارش، شامگاه جمعه ٢۶ آبان ماه ۱۴۰۲، فرزاد حسینی، کولبر ١۷ ساله اهل روستای آلیار از توابع سقز، با تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی در مرز “هه‌نگه‌ژال” بانه زخمی شد.

در همان شب، حمیدرضا حافظی، ۱۸ ساله و اهل سقز و سلیمان امینی، ۲۸ ساله و اهل شهر بانه در مرز “هه‌نگه‌ژال” با شلیک نیروهای هنگ مرزی زخمی و به دلیل جراحات وارده به مراکز درمانی منتقل شدند.

همچنین پیشتر، شامگاه چهارشنبه ۲۴ آبان‌ ماه سال جاری، بارزان عثمانی، نوجوان کولبر ١۷ ساله اهل شهر سقز با تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی در مرز هه‌نگه‌ژال بانه زخمی شد.

این کولبر نوجوان نیز که با سلاح ساچمه‌ای از ناحیه سر، گردن و کتف زخمی شده، به مراکز درمانی انتقال یافته بود.

دیاکو رمضانی، ۲۵ ساله و اهل سقز و حامد محمدزاده، کولبر ۲۲ ساله اهل روستای آلیار این شهر، همان شب در مرز هه‌نگه‌ژال با شلیک مستقیم زخمی شدند. وضعیت سلامت حامد محمدزاده وخیم گزارش شده است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی دو هفته گذشته (پس از سفر ابراهیم رئیسی به بانه) دست‌کم ٣ کولبر در مرزهای بانه با شلیک مستقیم نیروهای هنگ‌مرزی کشته شده و با احتساب موارد اخیر، دستکم ۴٠ کولبر نیز زخمی شده‌اند.

منابع هه‌نگاو در بانه اعلام کرده‌اند که عامل کشتار سیستماتیک کولبران در مرز بانه طی روزهای اخیر فردی به نام سروان مهدی محمدی فرمانده پاسگاه کله‌گوم ننور و هنگه‌ژال است که در بیشتر موارد دستور تیراندازی به سوی کولبران را صادر کرده و در برخی موارد خود نیز شخصا کولبران را به رگبار بسته است.