مینا کرمی بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد

یک شهروند بهائی ساکن شیراز، توسط نیروهای امنیتی جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان عادل آباد منتقل شد.

خواندن این مطلب 5 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز، مینا کرمی، شهروند بهائی ساکن شیراز روز سه‌شنبه بیست و چهارم بهمن ماه جهت اجرای حکم حبس بازداشت شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک منبع مطلع نزدیک به خانواده خانم کرمی ضمن تایید این خبر گفت: “بازداشت مینا روز سه شنبه بیست و چهارم بهمن ماه توسط نیروهای امنیتی در یکی از خیابان های شیراز صورت گرفت. وی پس از دستگیری، برای تحمل دوران محکومیت خود به زندان عادل آباد این شهر منتقل شد.”

شعبه یک اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شیراز در تاریخ یازدهم دی ماه امسال این شهروند بهائی را برای اجرای حکم حبس احضار کرد. در این ابلاغیه از او خواسته شد تا در تاریخ دوازدهم بهمن ماه خود را به مرجع قضایی مذکور معرفی کند؛ امری که خانم کرمی از آن امتناع کرد.

مینا کرمی در شهریورماه سال گذشته، توسط شعبه یکم دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی از بابت اتهامات “فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام” به پنج سال حبس تعزیری، پنج میلیون تومان جزای نقدی، محرومیت از حقوق اجتماعی به مدت ده سال و منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه به مدت دو سال محکوم شد. این حکم چندی بعد در شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس عینا تایید شد.

منزل این شهروند بهائی در تاریخ بیست و چهارم فروردین ماه ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته بود. وی چندی بعد به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر موسوم به پلاک ۱۰۰ احضار شد. خانم کرمی نهایتا پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.