حسین موسویان
/

فاکس نیوز از آغاز تحقیقات کنگره آمریکا درباره حسین موسویان خبر داد

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد که مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقات خود را در دانشگاه پرینستون درباره نقش دیپلمات پیشین جمهوری اسلامی آغاز کرده است.

خواندن این مطلب 8 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز، فاکس نیوز در گزارشی اختصاصی اعلام کرد که «کمیته آموزش و نیروی کار» مجلس نمایندگان آمریکا در حال تحقیق درباره نقش حسین موسویان، دیپلمات پیشین حکومت ایران، در دانشگاه پرینستون است.

طبق گزارش این رسانه، موسویان به تلاش برای پیشبرد منافع جمهوری اسلامی مظنون است.

روند اجرای این تحقیقات پس از سخنرانی موسویان در نشست سالانه فرماندهی راهبردی آمریکا در شهریور گذشته آغاز شد.

در گزارش فاکس نیوز آمدن است که دوازده عضو جمهوری‌خواه این کمیته با ارسال نامه‌ای به رئیس دانشگاه پرینستون، پرسش‌های مفصلی را مطرح کرده‌اند.

آنها از «رخنه جمهوری اسلامی» از طریق فعالیت‌های موسویان در این دانشگاه برجسته مستقر در نیوجرسی، ابراز نگرانی کردند.

لیزا مک‌کلین، قانون‌گذار جمهوری‌خواه ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان آمریکا، به همراه جیم بنکز، دیگر قانون‌گذار جمهوری‌خواه از ایالت ایندیانا، از بانیان ارسال این نامه به پرینستون بودند.

او در اینباره به فاکس‌نیوز گفت: بگذارید آشکارا بگویم که جمهوری اسلامی دوست ما نیست. آنها یک دشمن بزرگ، یک حکومت حامی تروریسم، و نیرویی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه هستند که با حماس همدلی می‌کنند. ما نمی‌توانیم به یک ایرانی تندرو اجازه دهیم جوان‌های آمریکایی را فریب دهد و زمان آن است که در این رابطه کاری انجام دهیم.

ویرجینیا فاکس، قانون‌گذار جمهوری‌خواه از ایالت کارولینای شمالی و رئیس کمیته آموزش مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در این باره گفت: افرادی که با رژیم‌های شرور همسو هستند، همچنان در نظام آموزش عالی آمریکا رخنه می‌کنند.

وی افزود: پناه گرفتن سید حسین موسویان در دانشگاه پرینستون به مدت ۱۵ سال نمونه‌ای برجسته از این وضع است. این افراد تهدیدی جدی برای امنیت ملی آمریکا هستند و آن‌ها، بدون هیچ‌گونه مداخله یا تلاش‌های نظارتی دقیق، به حال خود رها شده‌اند. زمان آن رسیده است که برای افشای فساد آشکار و رخنه‌ای که به شدت عادی‌سازی شده است، روشنگری شود.

پیش‌تر در پی سخنرانی موسویان در نشست سالیانه فرماندهی استراتژیک آمریکا، روسای کمیته‌های نیروهای مسلح مجلس نمایندگان و سنا خواستار توضیح فرماندهی استراتژیک در این زمینه شدند.

سازمان غیردولتی «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» پس از حضور موسویان، کارشناس امنیت و سیاست هسته‌ای خاورمیانه، در مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی و اظهارنظرش در صدا و سیمای جمهوری اسلامی، زنگ خطر را در این رابطه به صدا درآورد.

این سازمان تاکید کرد که که حسین موسویان از عوامل جمهوری اسلامی است.

همچنین دانشگاه پرینستون باید به دلیل ارائه این جایگاه به موسویان برای انجام پروپاگاندا، مورد تحقیق و تفحص قرار گیرد.

در شهریور سال جاری کمیته نیروهای مسلح سنا و مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به ژنرال آنتونی کاتن، رئیس ستاد فرماندهی راهبردی ایالات متحده، از او خواستند که توضیح دهد چرا در نشست این فرماندهی از حسین موسویان به عنوان یکی از سخنرانان اصلی دعوت شده بود.