آبان 98
/

انجمن خانواده‌های پرواز اوکراینی: آرزوی ما برگزاری دادگاه‌ برای «آبان خونین» است

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲ در سالگرد اعتراضات آبان ۹۸ اعلام کرد آرزوی اعضای آن «برگزاری دادگاه‌هایی مستقل و بی‌طرف در ایران آینده است که عاملین و آمرین فجایع آبان خونین را به سزای اعمال خود برساند».

خواندن این مطلب 5 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز به نقل از رادیو فردا، این انجمن روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان با اشاره به کشته‌شدن «بیش از ۱۵۰۰ نفر» از معترضان در آبان‌ماه چهار سال پیش، در بیانیه‌ای اعلام کرد که به اندازه خانواده‌های آبان «در جستجوی حقیقت و عدالت» برای جانباختگان این اعتراضات است.

اعتراضات آبان سال ۹۸ که در ابتدا واکنشی به گران شدن ناگهانی قیمت بنزین بود و به سرعت جمهوری اسلامی را هدف قرار داد با سرکوب شدید مواجه شد، به‌طوری که صدها نفر کشته شدند.

شمار دقیق کشته‌شدگان این سرکوب‌ها مشخص نیست، اما خبرگزاری رویترز ضمن اعلام کشته‌ شدن حداقل ۱۵۰۰ نفر در اعتراضات آبان ۹۸، از قول «سه منبع نزدیک به حلقه اطرافیان» خامنه‌ای «و یک مقام چهارم» نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مقام‌های ارشد کشور گفته بود «هر کاری لازم است برای متوقف کردن» اعتراضات انجام دهند.

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲ در بیانیه روز پنج‌شنبه خود با بیان اینکه خاکسپاری کشته‌شدگان این اعتراضات در «شرایط غیرعادی و تحت فشار شدید امنیتی» برگزار شد اعلام کرد: «سوگواری بسیاری از خانواده‌های آبان پس از آن روزهای تلخ و سیاه مبدل به مبارزه‌ای فراگیر برای دادخواهی شد».

این انجمن همچنین در بیانیه خود اشاره کرد که برخی از خانواده‌های دادخواه قربانیان آبان ۹۸ «همچنان به گناهی ناکرده در زندان هستند».

گزارش‌ها حاکی است که خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات ۱۴۰۱، روز پنج‌شنبه ۲۵ آبان در شهرهای کرج، رشت، اصفهان، سنندج، قزوین، تبریز، مهاباد، لنگرود، فومن و دیگر شهرهای ایران بر آرامگاه معترضان کشته شده، حاضر شدند.

در همین حال جمعی از خانواده‌های دادخواه معترضان کشته‌شده در «اعتراضات آبان ۹۸» و «اعتراضات زن، زندگی، آزادی» متن مشترکی را با عنوان «آبان ادامه دارد» در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.