جان فاینر

آمریکا:‌ به توافق آزادی گروگان‌های دربند حماس نزدیک‌تر از همیشه هستیم

یک مقام کاخ سفید روز یکشنبه گفت نهایی شدن توافق برای آزادی تعدادی از گروگان‌های در بند گروه افراطی حماس نزدیک‌تر از همیشه ‌است.

خواندن این مطلب 4 دقیقه طول میکشد.

به گزارش فرانیوز، جان فاینر، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت که توافق برای آزادی «بیش از ۱۲ تن» از گروگان‌ها احتمالا شامل وقفه طولانی‌تر در حملات نظامی اسرائیل خواهد بود که اجازه می‌دهد کمک‌های بشردوستانه بیشتری در نوار غزه توزیع شود.

آقای فاینر در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا خبر داد که بخشی از «مهم‌ترین اختلافات در جریان مذاکرات پیچیده و حساس»‌ کمرنگ شده است.

این مقام شورای امنیت ملی آمریکا درباره مذاکرات برای آزادی گروگان‌هایی که روز ۱۵ مهر توسط حماس ربوده شدند، افزود:‌ «به اعتقاد من، بعد از مدتی، شاید از زمان آغاز مذاکرات، به نهایی کردن توافق نزدیک‌تر هستیم».

مایکل هرتزوگ، سفیر اسرائیل در آمریکا نیز در مصاحبه ای با شبکه ای‌بی‌سی گفت که اسرائیل امیدوار است تعداد قابل توجهی از گروگان‌های در دست حماس «در روزهای آینده»آزاد شود.

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اما هشدار داد تا زمانی که بر سر همه موارد توافق نشود، هیچ توافقی در کار نیست. او گفت: «مذاکرات حساسی مانند این می‌تواند در آخرین لحظه از بین برود.»

در همین حال، سفیر اسرائیل در ایالات متحده نیز روز یکشنبه به شبکه آمریکایی ای‌بی‌سی گفت که کشورش امیدوار است تعدادی از گروگان‌ها «در روزهای پیش رو» آزاد شوند.

نخست‌وزیر قطر نیز ساعاتی پیش‌تر،‌ موانع باقی‌مانده بر سر راه دستیابی به توافقی برای آزادی گروگان‌های حماس را «بسیار جزئی» توصیف کرد.

گروه حماس که از سوی آمریکا و اروپا تروریستی شناخته می‌شود،‌ در جریان حمله به خاک اسرائیل بیش از ۲۰۰ تن را ربود و به گروگان گرفت.